Link Search Menu Expand Document

Osvrt

Sa prošlotjednom nedjeljnom Predbožićnom kreativnom radionicom završili smo jesenski ciklus izleta i radionica Dječje eko-planinarske akademije.

Došli smo do brojke od osam susreta, u ovakvim pandemijskim uvjetima ja mislim da smo napravili i više no što smo se (iskreno) nadali.

Prije sukusa jesenskog dijela, dozvolite mi par riječi o samoj radionici u Lovačkom domu i mojim doživljajem nedjelje.

Jutro je bilo maglovito, hladno, kod našeg okupljanja uz HNK vidjelo se da ćemo se morati što prije zagrijati hodanjem ne bismo li se malko utoplili, jer što god da su djeca toga jutra imala od odjeće na sebi, činilo se nedovoljno.

Početak puta kod Orašara i HNK

Početak puta kod Orašara i HNK

Brzo smo nove članove (a bilo ih je 4 koji su po prvi puta se družili s nama) upoznali sa planom i programom, podijelili se po timovima i krenuli - s Marijanom na začelju skupine kao “metlom ili goničem” i mojom malenkosti te barjaktarom sa zastavom na čelu skupine. Čitavu jesen mi je bilo divno vidjeti kako se djeca rado mijenjaju u nošenju Depak zastave, evo zbilja sam samo u par navrata kod svih izleta trebao sam nositi zastavu, ajmo reći da su u 95% slučajeva naša djeca nosila, pa sam ja i stoga presretan.

Vesela skupina u Park šumi Tuškanac iznad “Saloona”

Vesela skupina u Park šumi Tuškanac iznad “Saloona”

Hodali smo Frankopanskom do Dežmanovog prolaza, prošli pored “Saloona” i skrenuli preko brijega kroz Park šumu Tuškanac iznad “Saloona” do vrha Tuškanca i Lovačkog muzeja u Nazorovoj ulici. Tamo nas je dočekala gospodja Alenka Bošnjak, voditeljica muzeja koja je preuzela vodjenje radionice. U prvom dijelu pogledali smo opet kratki film o lovcima i divljim životinjama u Hrvatskoj, da ponovimo gradivo ali i da taj filmić odgledaju svi oni medju nama koji nisu to imali prilike zadnji puta, a takvih je bilo desetak.

1. stol: čestitke i privjesci za ključeve

1. stol: čestitke i privjesci za ključeve

Potom je gdja. Alenka napravila obilazak sa svima po muzeju, koji su htjeli ponoviti ili po prvi puta napraviti turu. Za to vrijeme mi odrasli voditelji s ostalom djecom smo odradjivali kreativnu radionicu na dva stola: 1. je bio organiziran za izradu Božićnih čestitaka i malih privjesaka za ključeve (koje smo poslije plastificirali) i 2. stol organiziran za izradu i ukrašavanje kartonskih okvira za slike od materijala iz prirode (mahovine, jute, špage, lišća, grančica, žireva, ljuskica, malih panjića,…), dakle svega onoga što se dade naći u šumi oko Lovačkog muzeja.

2. stol: “prirodni” okviri za slike

2. stol: “prirodni” okviri za slike

Djeca su si sva zbilja dala truda i svojski prionula na posao. Grupa koja je bila u obilasku muzeja, kada je završila sa tim dijelom takodjer se priključila kreativnom radu, te od dijela napravila i 3. radnu skupinu, koja je odmah započela s gdjom. Alenkom radionicu Božićnih slatkiša po tradicijskoj recepturi.

Naime, voditeljica muzeja je zainteresiranoj dječici pokazala recept uživo kako napraviti od smjese orašastih plodova: lješnjaka, badema, oraha i kokosa te meda i rastopljene čokolade za kuhanje zanimljive slatkiše koji se “hlade” na svježem zraku u posebnim modlicana/kalupima, oblika divljih životinja (jelena, vuka, zeca itd.). Nakon što su se modlice ohladile, djeca su sva kušala slatkiše, koje su nekoć pripravljale naše bake i majke, a danas se (nažalost) vrlo rijetko daju pronaći na domaćim štandovima. Zamolit ću gdju. Alenku da nam pošalje recept pa ću ga podijeliti s vama svima, pa neka se djeca okušaju doma s vama u izradi ovog slatkiša, slično kako su razvlačila tijesto za štrudlu.

Obilazak muzeja s voditeljicom Alenkom

Obilazak muzeja s voditeljicom Alenkom

Vrijeme u zajedničkim radionicama nam je vrlo brzo prošlo, potrebno je bilo malo počistiti za sobom, ponijeti doma napravljene kreacije i odhodati natrag prema Trgu Republike Hrvatske i roditeljima.

Priprema Božićnih slatkiša u modlicama

Priprema Božićnih slatkiša u modlicama

Djeca upijaju kulinarsko znanje

Djeca upijaju kulinarsko znanje

Zahvalili smo se voditeljici muzeja na još jednom krasnom gostoprimstvu i pohitali svojim domovima.

Završivši prije Božića 2020. našu jesensku priču DEPAK-a ja ću umjesto Božićne čestitke pobrojati par stavki, koje su se mene najviše dojmile kroz druženje s vašom (i mojom 😂) djecom u ovih osam susreta:

  1. Toliko pozitivne energije, zanimanja, reakcija, pitanja, opuštenih izjava, lijepih gesta, riječi: “Hvala, molim, oprosti” ja sam se naslušao ove jeseni od ove grupe djece da vam to teško ovdje mogu tek tako sve napisati. Zbilja velike POHVALE vama kao roditeljima, koji imate privilegiju imati tako darovitu djecu 👏;
  2. Kroz ovih 8 izleta i radionica prodefiliralo je preko 120 djece, 30ak roditelja, 5 stručnih suradnika DEPAK-a, nas 6 odraslih voditelja. To je veliki broj djece i odraslih. Niti jedan jedini incident, nemilu ili neugodnu situaciju nismo imali do sada. Velika ZAHVALA svima na tome, ovo nam je veliko i dobro/korisno iskustvo 👍;
  3. Naučili smo osnove planinarenja i ponašanja u prirodi, učili o planinama i vodenim površinama u RH, pričali o šumama i dragocjenosti voda u našoj domovini, vlastitim iskustvom naučili raditi štrudlu iliti kolač od “tenkog” tijesta, pričali o svim plodovima jeseni, a posebice tražili kestene i naučili puno o vrstama jabuka koje su naši stari tražili po svojim voćnjacima, naučili prepoznavati pet vrsta lišća drveća koje nalazimo u zagrebačkim park šumama, uživo vidjeli i opipali preparirane divlje životinje u Lovačkom muzeju u Zagrebu, čuli puno divnih priča o divljim životinjama u šumama i na livadama voljene nam Hrvatske, naučili puno o povijesti i kulturi stare gradske jezgre glavnog grada, popeli smo se ukupno do tri planinarska doma: Cerinski Vir u Samoborskom gorju (dva puta), Lipa-Rog i Risnjak na Medvednici, pohodili Medvedgrad i Kraljičin zdenac…mislim da nam je memorija puna, znanje o ekologiji i planinarstvu za početnu dionicu našeg DEPAK puta lijepo osvježeno, te da s time svime zaslužujemo zapečatiti ovu posebnu “pandemijsku” 2020. godinu 💪…i otići na mali zimski odmor do nastavka Depak avantura;
  4. Posebnu vezu vaši su mališani ostvarili s našim voditeljima Evom, Mislavom, Emanuelom, Vedranom i Marijanom, na svim susretima. Hvala im na tome, svima, na tom lijepom i pozitivnom iskustvu;
  5. Vama roditeljima kapa do poda za sva iskustva vas i vaše djece, povratne informacije i doživljaje koje ste mi prenosili, hvala za sve dječje uratke, pisma i čestitke na koje ste ih poticali i bezpogovorno dijelili sa mnom. To mi je toliko uljepšalo sva ova naša druženja da sam se nemali broj puta doslovno “naježio”, pustio suzu radosnicu od sreće i ponosa što vaša djeca tako doživljavaju DEPAK program i sve ono što mi voditelji s njime nastojimo postići. To je upravo razlog zašto smo započeli ovaj projekt, izdržali sve “korona” prijetnje i to je upravo razlog zašto nastavljamo svi zajedno još jače. Zbog radosti, opuštenosti i dodatnog osmjeha vaše djece, zbog zaloga za budućnost naše domovine Hrvatske 🇭🇷;
  6. SRETAN, BLAGOSLOVLJEN i DJEČJOM RADOŠĆU PROŽET BOŽIĆ želim svima, te siguran i miran ulazak u zdravu nam 2021. godinu ✨🌟💥🍾🍸

#volimopriroduiprirodno

#uzivajmoulijepojnasoj

#djecjaekoplaninarskaakademija

Ante

antun.buric@gmail.com

091/9567282